Ekwiwalentu za wypoczynek nie włączamy do stawki minimalnej

Data: 17-04-2015 r.

Nie ma wyraźnej gwarancji przysługiwania za urlop wypoczynkowy przynajmniej minimalnej stawki. Wręcz przeciwnie, ze względu na zmianę obowiązującą od początku listopada 2009 roku, kwoty wyrównania do płacy minimalnej zostały wyraźnie wyłączne z pensji urlopowej.

Nie można wyrównywać godzin przypadających na urlop wypoczynkowy do poziomu płacy minimalnej.

Przykład:

W przypadku kiedy stosunek pracy zatrudnionego na 2/3 etatu, opłacanego minimalną pensją, ulega rozwiązaniu 31 marca 2015 r., należy mu się ekwiwalent za 23 dni niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego. W tym miesiącu nie opuścił on żadnego dnia pracy.W takim przypadku pracodawca nie powinien wliczać ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy do podstawy wymiaru minimalnego wynagrodzenia. Podwładny musi otrzymać i pensję minimalną za marzec 2015 roku i najpóźniej ostatniego dnia tego miesiąca – ekwiwalent za 14 dni niewykorzystanego wypoczynku.

„Zakres składników wynagrodzeń” (tytuł II pkt 9) nakazuje włączać pieniężny ekwiwalent za urlop wypoczynkowy do płacy minimalnej. To jednak kłóci się z kodeksową zasadą wynagradzania za pracę wykonaną oraz regułą gwarancji pobrania za pracę przynajmniej minimalnego wynagrodzenia. Dlatego w opisanej sytuacji pracownikowi należy wypłacić:

  • minimalną płacę za pracę w marcu 2015 r. – wynoszącą 1166,67 zł brutto (1750 zł × 2/3 etatu),

  • ekwiwalent za urlop wypoczynkowy – 1166,67 zł : (21 × 2/3 etatu) × 14 dni = 1166,67 zł.

Wychodzi na to, że ekwiwalent za 14 dni (112 godzin) urlopu wypoczynkowego równa się dokładnie płacy minimalnej. Gdybyśmy zaliczyli go na poczet pensji minimalnej należnej podwładnemu za ten miesiąc, nie dostałby on w ogóle ekwiwalentu.

Renata Majewska, specjalista w zakresie wynagrodzeń

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36970 )
Array ( [docId] => 36970 )