Świadczenia urlopowe przysługują bez okresu wyczekiwania

Autor: Leszek Skupski
Data: 25-08-2014 r.

Przepisy nie przewidują minimalnego okresu zatrudniania, po jakim pracownik nabywa prawo do świadczenia urlopowego. Jedynym warunkiem otrzymania świadczenia urlopowego jest skorzystanie przez pracownika z urlopu wypoczynkowego w wymiarze kolejnych 14 dni kalendarzowych.

Świadczenie urlopowe wypłacają pracodawcy, którzy na dzień 1 stycznia danego roku zatrudniają mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.

 

Jedynym warunkiem wypłaty świadczenia urlopowego jest skorzystanie przez pracownika z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 dni kalendarzowych (wliczając dni wolne od pracy, niedziele i święta). Przepisy nie przewidują żadnego innego warunku, jaki musi spełnić pracownik, aby nabyć prawo do świadczenia urlopowego - jak np. minimalnego okresu zatrudnienia.

Warto pamiętać, że świadczenie urlopowe musi być wypłacone przed urlopem wypoczynkowym pracownika - najpóźniej w ostatnim dniu poprzedzającym urlop, tak, aby pracownik mógł z niego skorzystać podczas wypoczynku.

Świadczenie urlopowe jest zwolnione ze składek ZUS, podlega natomiast opodatkowaniu na zasadach ogólnych (jego wysokość należy doliczyć do przychodu pracownika w danym miesiącu i odprowadzić zaliczkę na podatek wg skali podatkowej).

Leszek Skupski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35586 )
Array ( [docId] => 35586 )