Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe w podstawie wynagrodzenia za urlop

Autor: Izabela Nowacka
Data: 12-09-2014 r.

Za każdą godzinę ponadwymiarowej pracy pracownikowi zatrudnionemu w równoważnym systemie czasu pracy przysługuje normalne wynagrodzenie, które powinno być wypłacone i traktowane jak miesięczne. To z kolei oznacza, że jako składnik miesięczny stanowi podstawę wynagrodzenia urlopowego.

Wynagrodzenie urlopowe ustala się ze składników zmiennych przysługujących za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc. Są to np. premie, prowizje, a także wynagrodzenie za przepracowane godziny nadliczbowe wraz z dodatkami za nadgodziny z tytułu przekroczenia normy dobowej, bez względu na długość okresu rozliczeniowego. Te wynagrodzenia zalicza się bowiem do składników miesięcznych. Przysługują za miesiąc, w którym doszło do takiej pracy, a nie po zakończeniu okresu rozliczeniowego, np. 3-miesięcznego.

Zapamiętaj!

W systemie pracy równoważnej od pracy nadliczbowej należy odróżnić pracę ponadwymiarową. Z tą drugą mamy do czynienia, gdy pracownikowi zaplanowano pracę w danym dniu na mniej niż 8 godzin, a faktycznie pracował dłużej, ale bez przekroczenia normy 8-godzinnej.

Wówczas godziny wypracowane ponad liczbę godzin rozkładowych, ale przypadające do 8 godzin nie są nadliczbowymi. Ponadto, system równoważny cechuje to, że ilość godzin pracy w danej dobie może przekraczać standardową 8-godzinną dobową normę czasu pracy, ale może również obejmować mniej godzin niż 8. Jednak rozkład czasu pracy powinien zakładać przepracowanie przez pracownika w całym okresie rozliczeniowym liczby godzin równej wymiarowi czasu pracy danego okresu rozliczeniowego.

W sytuacji, gdy w jednym miesiącu okresu 3-miesięcznego pracownik miał zaplanowaną do przepracowania mniejszą liczbę godzin, to w kolejnym powinno być tych godzin więcej. Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Jeżeli więc, przykładowo, w danym miesiącu pracownik miał zaplanowane 80 godzin, a przepracował 160, to za każdą godzinę ponadwymiarowej pracy przysługuje mu normalne wynagrodzenie, które powinno być wypłacone i traktowane jak miesięczne. To z kolei oznacza, że jako składnik miesięczny stanowi podstawę wynagrodzenia urlopowego.

Izabela Nowacka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35702 )
Array ( [docId] => 35702 )