Wypowiadając pracownikowi umowę o prace zawartą na czas nieokreślony, pracodawca musi podać przyczynę takiego wypowiedzenia. Powód tej decyzji musi być konkretny, prawdziwy i obiektywnie uzasadniający wypowiedzenie umowy (podlega bowiem kontroli sądowej).
Można rozwiązać umowę za częste zwolnienia lekarskie
Jeżeli częste zwolnienia lekarskie naruszają istotne interesy pracodawcy i pracodawca będzie w stanie to udowodnić, będzie mógł wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę. Jeśli jednak zachowanie pracownika nie godzi realnie w interes pracodawcy, taka przyczyna wypowiedzenia umowy może zostać zakwestionowana przez sąd pracy.
O ile w zakładzie pracy działają związki zawodowe, wypowiadając umowę o pracę pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony pracodawca zobowiązany jest także powiadomić reprezentującą go organizację związkową o planowanym zwolnieniu i powodach uzasadniających rozwiązanie umowy.
Kodeks pracy nie zawiera katalogu przyczyn uzasadniających wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę, a zatem decyzja w tym zakresie należy do pracodawcy. Uwzględniając całokształt danej sytuacji, pracodawca powinien ocenić, czy częste zwolnienia lekarskie w istotny sposób negatywnie wpływają na funkcjonowanie zakładu pracy i interesy pracodawcy.
Analizując tę sytuację, pracodawca musi uwzględnić wszystkie jej aspekty, w tym także przyczyny warunkujące postawę pracownika. W związku z powyższym pracodawca powinien przeanalizować m.in.:
- długość i częstotliwość zwolnień lekarskich, przyczyny ich powstawania, czy nie są związane z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową,
- wpływ zwolnień lekarskich na funkcjonowanie zakładu pracy.
Na podstawie powyższej analizy może się bowiem okazać, że większa niż przeciętnie liczba zwolnień lekarskich nie uzasadniają wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę.
- art. 30 § 3, § 4, § 5, art. 38 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
- art. 1, art. 8 ust. 1 i art. 10 ust. 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2003 r. nr 90, poz. 844).
Zobacz także:
