Na czym polega triathlon

Kategoria: Bieganie
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 11-06-2012 r.

Lubisz jeździć na rowerze? Pociąga Cię także bieganie, a przy okazji pływając, czujesz się jak ryba w wodzie? Triathlon jest sportem idealnym dla takich osób. Połączenie kolarstwa, biegów i pływania zyskuje sobie coraz większą popularność. Na czym dokładnie polega ta dyscyplina sportu i jak ją uprawiać?

Co to jest triathlon?

Triathlon lub inaczej trójbój to połączenie trzech sportów: kolarstwa, pływania oraz biegów. Żeby go uprawiać trzeba cechować się bardzo dużą wytrzymałością oraz dobrą kondycją fizyczną. Zawody odbywają się na różnych dystansach. Najczęściej do przepłynięcia zawodnicy mają 1,5 kilometra, na rowerze pokonują dystans 40 kilometrów, a przez 10 kilometrów biegną do mety. Wygrywa ten zawodnik, który pokona całą trasę w najkrótszym czasie. Warto wspomnieć, że do ogólnego czasu każdego z nich wlicza się także czas, w jakim zawodnik zmienia strój do każdej części zawodów.

Triathlon jest bardzo wymagającym sportem. Uprawiające go osoby muszą mieć bardzo dobrą kondycję fizyczną oraz dużą determinację. Warto zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt do każdej dyscypliny. Triathlon można uprawiać w różnych odmianach: zimowej, wodnej lub okrojonej, zawierającej tylko jazdę rowerem i pływanie. Jest to bardzo rozwojowa dyscyplin sportu, która cieszy się coraz większą popularnością także w Polsce.

Zasady triathlonu

Z reguły zawodnicy rozpoczynają zawody ze startu wspólnego. Docierając do strefy zmian, każdy z nich ma swoje własne miejsce ze sprzętem oraz ubraniem. Podczas pływania zawodnicy nie mogą używać dodatkowych przyrządów, jak np. płetwy. Kolejny etap triathlonu, po zmianie ubrania to jazda na rowerze. Podczas tej części zawodów każdy kolarz jest zobowiązany do jeżdżenia w kasku. Po kolejnej zmianie, zawodnicy biegną. Nie ma ściśle określonej techniki biegu. Każdy może pokonać dany dystans w dowolny sposób, nawet biegnąc tyłem. Triathlon to typowy sport indywidualny, nie ma możliwości współpracy z innymi zawodnikami.


Zobacz także:

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28045 )
Array ( [docId] => 28045 )