Koronawirus - bezpieczeństwo personelu apteki a obowiązek pracodawcy

Kategoria: Ochrona zdrowia
Data: 2020-04-02 r.
Ocena:

Obecna sytuacja związana z pandemią nakłada nowe obowiązki na właścicieli aptek. Poznać jakie obowiązki ma właściciel apteki w zakresie zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w aptece w związku z koronawirusem. Z publikacji dowiesz się: • jakie obowiązki ma pracodawca, aby zapewnić bezpieczeństwo personelu apteki • jak wdrożyć procedury gwarantujące bezpieczeństwo personelu • jakie (...)

RODO a stan zagrożenia koronawirusem – wskazówki dla placówek medycznych

Kategoria: Ochrona zdrowia
Data: 2020-03-27 r.
Ocena:

Problem zakażenia wirusem z uwagi na rosnącą liczbę zachorowań i podejrzeń ma wiele aspektów. Jednym z nich jest także ochrona danych osobowych osób zakażonych i potencjalnie będących nosicielami tego wirusa poddanych kwarantannie lub nadzorem epidemiologicznym.  Placówki medyczne powinny wiedzieć jakie dane mogą pozyskiwać oraz komu i w jakim zakresie je (...)

Co dla placówek ochrony zdrowia wynika ze specustawy o koronawirusie

Kategoria: Ochrona zdrowia
Data: 2020-03-23 r.
Ocena:

Pojawienie się w Polsce koronowirusa wymusiło na władzach krajowych podjęcie stanowczych działań polegających na dostosowaniu regulacji sanitarno-epidemiologicznych do bieżącej sytuacji. Od 8 marca 2020 r. obowiązuje specustawa mająca pomóc w zapobieganiu, przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19. Sprawdź, jakie obowiązku nakłada na podmioty lecznicze. (...)

Koronawirus: procedury postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia

Kategoria: Ochrona zdrowia
Data: 2020-03-16 r.
Ocena:

W związku z pojawieniem się koronawirusa w Polsce, kierownicy placówcek medycznych musieli zrewidować procedury postępowania w przypadku choroby zakaźnej. Zgodnie z nimi, gdy dojdzie do podejrzenia infekcji, pacjent jest przewożony do szpitala zakaźnego, a lekarze powiadamiają o takim przypadku wojewódzki sztab zarządzania kryzysowego i sanepid. Jakie jeszcze działania należy podjąć? (...)

Jak właściwie wypełnić kartę oceny pacjenta

któremu zlecasz długoterminową domową opiekę pielęgniarki
Kategoria: Ochrona zdrowia
Data: 2020-02-26 r.
Ocena:

Jeżeli pacjent nie jest objęty opieką przez hospicjum domowe czy inny zakład opiekuńczy, lekarz może mu zlecić długoterminową opiekę domową pielęgniarki. Sprawdź, jak wypełnić Kartę oceny pacjenta do objęcia lub objętego długoterminową domową opieką pielęgniarską, aby mieć pewność, że wpisałeś wszystkie niezbędne informacje. (...)

Listy kontrolne niezbędne dla każdej apteki

Kategoria: Ochrona zdrowia
Data: 2020-02-07 r.
Ocena:

Badanie autentyczności leku, kontrole wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego czy przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas przetwarzania danych osobowych – to tylko niektóre z istotnych procesów, jakie mają miejsce w każdej aptece i do których należy się rzetelnie przygotować. Błędy bowiem skutkują wysokimi karami. Przedstawione w e-booku listy kontrolne pozwalają w szybki sposób zweryfikować, (...)

Jak przetwarzać dane osobowe uczniów - praktyczne wskazówki dla pielęgniarki szkolnej

Kategoria: Ochrona zdrowia
Data: 2020-01-29 r.
Ocena:

W dniu 12 września 2019 r. weszła w życie ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami, wprowadzając nowe obowiązki po stronie szkoły. Zgodnie z nią pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania albo higienistka szkolna sprawują profilaktyczną opiekę zdrowotną nad uczniami w gabinecie profilaktyki zdrowotnej zlokalizowanym w szkole, a w przypadku braku gabinetu (...)

Elektroniczna ewidencja odpadów od 1 stycznia 2020 r.

Kategoria: Ochrona zdrowia
Data: 2020-01-27 r.
Ocena:

Od 1 stycznia 2020 r. nie ma już możliwości sporządzenia jednej zbiorczej karty przekazania, obejmującej odpady danego rodzaju, przekazywane w ciągu jednego miesiąca. Podmioty zobowiązane do prowadzenia ewidencji odpadów mają to robić w systemie teleinformatycznym – konieczne jest wprowadzanie informacji do BDO.  (...)

Aktywowanie Internetowych Kont Pacjentów

co zrobić, abyś otrzymał dodatkowe środki z NFZ
Kategoria: Ochrona zdrowia
Data: 2019-12-17 r.
Ocena:

Żeby upowszechnić korzystanie z aplikacji, lekarze rodzinni będą mogli aktywować Internetowe Konta Pacjentów i otrzymają z tego tytułu dodatkowe wynagrodzenie. Poznaj szczegóły nowego zarządzenia prezesa NFZ.   Z e-booka dowiesz się: jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać pieniądze za aktywowanie IKP pacjentom jak będą przebiegały rozliczenia z NFZ za te czynności ile wyniesie wynagrodzenie za (...)

Procedura udostępniania dokumentacji medycznej w placówce medycznej

Kategoria: Ochrona zdrowia
Data: 2019-11-25 r.
Ocena:

Na procedurę udostępniania dokumentacji medycznej składa się wiele czynności, których nie możesz pominąć przy jej wydawaniu i stosować w swojej placówce. Poniżej przedstawiamy wzór procedury udostępniania dokumentacji medycznej dla pacjentów i/lub osób przez nich upoważnionych, zgodnie z  ustawą o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Przedstawiona procedura jest jedynie ogólnym (...)

Array ( [idCategory] => 1450 [tagname] => ochrona-zdrowia )
Array ( [idCategory] => 1450 [tagname] => ochrona-zdrowia )