Opinia o celowości inwestycji w sektorze ochrony zdrowia - kiedy jest wymagana

Kategoria: Ochrona zdrowia
Data: 2021-03-02 r.
Ocena:

Podmioty planujące nowe inwestycje w ochronie zdrowia od początku tego roku muszą uzyskać pozytywną opinię o celowości inwestycji (OCI), która potwierdzi jej zasadność w odniesieniu do potrzeb zdrowotnych danego województwa. Dla jakich projektów inwestycyjnych należy uzyskać taki dokument i jakie elementy musi zawierać wniosek o jego wydanie? (...)

Zmiany w dokumentacji medycznej od 1 stycznia 2021 r.

6 kluczowych wskazówek
Kategoria: Ochrona zdrowia
Data: 2021-03-01 r.
Ocena:

W myśl nowego rozporządzenia o dokumentacji medycznej za podstawową uznano postać elektroniczną dokumentacji medycznej. Prowadzenie dokumentacji medycznej w postaci papierowej od 1 stycznia 2021 r. jest możliwe tylko dwóch określonych sytuacjach – gdy przepis rozporządzenia tak stanowi lub warunki organizacyjno-techniczne uniemożliwiają prowadzenie dokumentacji w postaci elektronicznej. Zapoznaj się z najważniejszymi (...)

Digitalizacja dokumentacji medycznej po zmianie przepisów Kluczowe zasady + lista kontrolna

Kategoria: Ochrona zdrowia
Data: 2021-02-23 r.
Ocena:

Niektóre przychodnie prowadzą historie choroby w formie papierowej, a pacjenci potwierdzają w nich odbycie wizyt. Tak też przyjmowane są oświadczenia pacjentów. Czy tę dokumentację należy skanować i umieszczać w systemie informatycznym, biorąc pod uwagę, że od 1 stycznia 2021 r. za podstawową postać dokumentacji medycznej uznaje się wersję elektroniczną?   Z (...)

Jak uniknąć błędów przy wystawianiu e-skierowań?

Kategoria: Ochrona zdrowia
Data: 2021-01-15 r.
Ocena:

Od 8 stycznia 2021 r. zaczęły obowiązywać w Polsce obowiązkowe e-skierowania. Zmiana ma ułatwić korzystanie z usług zdrowotnych, usprawnić cały system ochrony zdrowia, a także rozwiązać dotychczasowe problemy związane ze skierowaniami (np. ich nieczytelność). Sprawdź szczegóły tego rozwiązania i uniknij błędów przy wystawianiu e-skierowań. (...)

Ważne zmiany we wskazówkach metodycznych dotyczących badań profilaktycznych pracowników

Kategoria: Ochrona zdrowia
Data: 2021-01-13 r.
Ocena:

Obowiązują już nowe wskazówki metodyczne w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników. Ze względu na fakt, że lekarze medycyny pracy są przygotowani do samodzielnej oceny podstawowych parametrów objętych badaniami lekarzy specjalistów, co wynika ze zmienionego kilka lat temu programu specjalizacji w zakresie medycyny pracy, zrezygnowano w tym zakresie z obligatoryjnych konsultacji (...)

Ozonowanie pomieszczeń w placówce medycznej i samochodów w dobie COVID-19 – zasady i gotowa procedura

Kategoria: Ochrona zdrowia
Data: 2021-01-12 r.
Ocena:

W obecnej sytuacji epidemicznej i szybkim szerzeniu się zakażeń SARS-CoV-2 możesz stosować procedurę dezynfekcji pomieszczeń ozonem, jednak wyłącznie w warunkach rygorystycznej kontroli i nadzorowania tego procesu. Konieczne przy tym jest zastosowanie odpowiedniej dawki ozonu. (...)

Jakie warunki musi spełnić punkt szczepień na wirusa SARS-CoV-2

Kategoria: Ochrona zdrowia
Data: 2020-12-29 r.
Ocena:

Podmiot wykonujący szczepienia ma obowiązek zapewnić wyodrębnione stanowiska: punkt badań, stanowisko szczepień, poczekalnię dla osób szczepionych. Punkt badań i stanowisko szczepień powinny być oddzielone, np. parawanem. Nie ma jednak obowiązku wyodrębnienia oddzielnego pomieszczenia do szczepień. Poznaj szczegółowe wymogi dla podmiotów, które zgłosiły się do programu szczepień. (...)

Realizacja recept na leki refundowane – co zrobić, gdy są błędy

Kategoria: Ochrona zdrowia
Data: 2020-12-17 r.
Ocena:

Realizacja recept, zwłaszcza na leki objęte refundacją, podlega ścisłej regulacji i musi odbywać się według określonych zasad. Niestety w praktyce nie zawsze są one oczywiste i nie zawsze dają się łatwo odnieść i zastosować do sytuacji, z jaką przychodzi zmierzyć się aptekarzom. Tymczasem konsekwencje niewłaściwej realizacji świadczeń objętych umową na (...)

Reżim sanitarny w placówkach medycznych – poznaj najważniejsze zasady

Kategoria: Ochrona zdrowia
Data: 2020-11-27 r.
Ocena:

Przebywanie w szpitalu, a zwłaszcza hospitalizacja na oddziale chirurgicznym lub chorób zakaźnych, stwarza ryzyko zakażenia drobnoustrojami. Źródłem zakażenia mogą być inni chorzy obecni na oddziale, osoby będące nosicielami danego drobnoustroju, a także inne zarazki zasiedlające środowisko szpitala. Sprawdź, jak zadbać o bezpieczeństwo pacjenta na oddziale szpitalnym. (...)

Dlaczego badania profilaktyczne powinny objąć predyspozycje psychiczne pracownika

Kategoria: Ochrona zdrowia
Data: 2020-11-20 r.
Ocena:

Dlaczego badania profilaktyczne powinny objąć predyspozycje psychiczne pracownika  Jeśli pracodawca stawia przez pracownikiem zadania wymagające odpowiednich predyspozycji psychicznych, powinien skierować go również na badania psychologicznie, pod kątem oceny do pracy w narażeniu na stres, gotowości do podejmowania szybkich decyzji w różnych porach doby, a także predyspozycji do pracy zespołowej. Jeśli (...)

Array ( [idCategory] => 1450 [tagname] => ochrona-zdrowia )
Array ( [idCategory] => 1450 [tagname] => ochrona-zdrowia )