Jak zatrudnić uchodźcę z Ukrainy w jednostce samorządowej?

Kategoria: Kadry
Data: 2022-04-27 r.
Ocena:

Na jakich zasadach można obecnie zatrudnić uchodźcę z Ukrainy w jednostce samorządowej? Wielu uchodźców wojennych z Ukrainy po przybyciu do Polski rozpoczęło poszukiwanie pracy. Zatrudnieniem tych osób są też zainteresowane jednostki samorządowe. Tym bardziej, że często to na ich barkach spoczywa także organizowanie pobytu osób, które przybyły zza wschodniej granicy. Nowe (...)

Rewolucja podatkowa w Polskim Ładzie od lipca 2022

Zobacz przykładową listę płac
Kategoria: Kadry
Data: 2022-04-27 r.
Ocena:

Od lipca 2022 r. w tzw. Polskim Ładzie szykuje się rewolucja (m.in. obniżona ma być stawka PIT, ulga dla klasy średniej ma zostać zlikwidowana, zmiany obejmą też kwotę wolną czy zaliczki na PIT). Przygotowaliśmy więc 4 przykładowe listy płac na różne stawki wynagrodzenia zasadniczego. Pokazujemy w nich różnicę między liczeniem (...)

Jak zapisać 9 najczęstszych przyczyn wypowiedzenia?

Kategoria: Kadry
Data: 2022-04-27 r.
Ocena:

Praktyka pokazuje, że w wielu przypadkach z powodu błędnie wskazanej przyczyny wypowiedzenia pracodawcy przegrywają spory sądowe z pracownikami – co dla zatrudniających bywa bardzo kosztowne i powoduje wiele komplikacji. Niełatwo wskazać generalne zasady dotyczące tego, jak określić „bezpieczną” przyczynę wypowiedzenia – bo każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Niemniej jednak praktyka (...)

Jak będziemy udzielać nowego urlopu opiekuńczego

sprawdź na przykładach
Kategoria: Kadry
Data: 2022-04-12 r.
Ocena:

W 2022 roku pracownicy mają otrzymać prawo do 5 dni tzw. urlopu opiekuńczego rocznie. Tak wynika z projektu nowelizacji Kodeksu pracy, który ma wejść w życie do początku sierpnia 2022 roku (tak przewiduje dyrektywa UE). Jak udzielać nowego urlopu? Komu dokładnie będzie przysługiwał? Czy będzie płatny? Czy jego wymiar będzie proporcjonalnie obniżany? Czy będzie (...)

Strategia Demograficzna 2040 - co przyniesie dla pracodawców

Kategoria: Kadry
Data: 2021-08-25 r.
Ocena:

W czerwcu 2021 r. rząd przedstawił założenia i rozpoczął konsultacje „Polskiej Strategii Demograficznej 2040”. Jest to pierwsza tego typu oficjalna diagnoza dająca podstawę do opracowania i wdrożenia rozwiązań wpływających na dzietność w naszym kraju. Według zapowiedzi, wśród kluczowych obszarów znajduje się m.in. łączenie pracy i opieki nad dziećmi. I właśnie (...)

Jak sporządzić plan urlopów na 2021 r.

Kategoria: Kadry
Data: 2021-05-28 r.
Ocena:

(...)

Dokumentacja pracy zdalnej - polecenie, regulamin, ewidencja czasu pracy

Kategoria: Kadry
Data: 2021-05-18 r.
Ocena:

Specustawa dotycząca koronawirusa przewiduje m.in., że w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania, czyli pracę zdalną. Jak prawidłowo polecać wykonywanie pracy zdalnej? Jakie zapisy mogą znaleźć się w regulaminie pracy zdalnej, a także jak (...)

Array ( [idCategory] => 1331 [tagname] => kadry )
Array ( [idCategory] => 1331 [tagname] => kadry )