Czas pracy kierowców – co się zmieniło od 20 sierpnia?

Kategoria: Transport
Data: 2020-08-31 r.
Ocena:

Pakiet mobilności przewiduje sporo zmian w zakresie czasu pracy kierowców. Najważniejsze z nich dotyczą odpoczynków kierowców oraz ich powrotów do bazy firmy bądź miejsca zamieszkania. Na jakie nowe obowiązki musisz się przygotować?   Odpoczynki kierowcy po wejściu w życie przepisów pakietu mobilności – na co musisz się przygotować? Co się zmieni w zakresie (...)

Na jakie nowe wymogi wobec firm transportowych musisz się przygotować w związku z Pakietem Mobilności?

Kategoria: Transport
Data: 2020-08-19 r.
Ocena:

Pakiet Mobilności to zbiór przepisów, które mają regulować transport drogowy w UE.  Przewidziano w nim m.in. zmiany dotyczące odpoczynków kierowców, obowiązek zjeżdżania do bazy w określonych odstępach czasu, nowe odstępstwa od przepisów o czasie pracy kierowców, nowe zasady w zakresie delegowania, kabotażu i przepraw promowych. Na co musisz się przygotować? (...)

Zmiany viaTOLL - jakie będziesz mieć nowe obowiązki?

Kategoria: Transport
Data: 2020-08-19 r.
Ocena:

Od 1 lipca system opłat drogowych przejęła KAS – jakie będziesz mieć nowe obowiązki?   Aldona Kapica specjalista z zakresu transportu drogowego   Zakończyły się prace nad ustawą, która wprowadza rewolucję w zakresie elektronicznych opłat za drogi. System przejmie Krajowa Administracja Skarbowa, która zleci jego przebudowanie, tak aby należności były pobierane w technologii satelitarnej. Opłat (...)

Czym różni się przestój ekonomiczny od kodeksowego – jak je wyliczyć?

Kategoria: Transport
Data: 2020-06-29 r.
Ocena:

Przepisy przewidują dwa różne przestoje – jeden z Kodeksu pracy, a drugi z tarczy antykryzysowej. Czym się od siebie różnią? Przestój opisany w Kodeksie to przestój wynikający z nagłego i nieprzewidzianego zatrzymania działalności pracodawcy. Inny charakter ma natomiast przestój ekonomiczny określony w przepisach specustawy COVID. W tym przypadku przestój wynika (...)

Sczytywanie danych z kart kierowców w czasie epidemii

Kategoria: Transport
Data: 2020-05-15 r.
Ocena:

Sczytywanie danych z kart kierowców w czasie epidemii Jak zostanie potraktowany przez służby kontrolne brak sczytania danych z karty kierowcy w terminie 28 dni? Otóż, obowiązujące przepisy przewidują możliwość odstąpienia od sankcjonowania w przypadku wystąpienia wyjątkowych okoliczności. Za taką wyjątkową okoliczność może być uznana sytuacja zagrożenia koronawirusem. (...)

Odpowiedzialność firmy kurierskiej za opóźnienie w przesyłce w czasie epidemii

Kategoria: Transport
Data: 2020-05-15 r.
Ocena:

Kiedy epidemia koronawirusa zwalnia firmę kurierską z odpowiedzialności za opóźnienie w przesyłce? Jeżeli z powodu epidemii koronawirusa nie dasz rady wykonać umowy przewozu (w terminie lub wcale), możesz uniknąć odpowiedzialności, powołując się na siłę wyższą. Jednak potrzebujesz dobrych argumentów. Jakich? SPRAWDŹ! (...)

Koronawirus - ulgi dla firm transportowych

Kategoria: Transport
Data: 2020-03-19 r.
Ocena:

Firmy transportowe są wśród przedsiębiorstw najbardziej narażonych na straty z powodu epidemii koronawirusa. Dlatego mają być dla nich opracowane specjalne ułatwienia, wprowadzone w związku z epidemią. Przewoźnicy będą mogli też skorzystać z ulg skierowanych do wszystkich przedsiębiorców. Jakie to ułatwienia i ulgi? Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała: • zniesienie opłaty prolongacyjnej za (...)

5 sytuacji, gdy nie musisz używać tachografu

Kategoria: Transport
Data: 2020-02-20 r.
Ocena:

Nawet jeśli w ciężarówce czy autokarze jest tachograf, nie zawsze kierowca musi rejestrować swoje aktywności. Przepisy przewidują przypadki, gdy nawet w pojeździe powyżej 3,5 t nie trzeba używać tachografu – można go nie instalować lub, jeśli jest zainstalowany, nie wkładać do niego karty albo wykresówki. Jakie to sytuacje? (...)

Czy przewoźnik musi się rejestrować w BDO?

Kategoria: Transport
Data: 2020-02-11 r.
Ocena:

Czy firma transportowa, niewykonująca transportu odpadów musi się rejestrować w BDO? Załóżmy, że w przedsiębiorstwie wykonuje się drobny serwis samochodu np. wymiany olejów, klocków hamulcowych, żarówek itp. Są to jednak drobne, incydentalne naprawy, firma nie prowadzi serwisu np. wymiany opon czy innych podzespołów. Chodzi tu o proste wymiany, które każdy (...)

Zmiany w przepisach regulujących zatrudnianie kierowców – jesień 2019

Kategoria: Transport
Data: 2019-12-23 r.
Ocena:

Jesień 2019 roku przynosi nam wiele zmian, dotyczących zatrudniania kierowców. Przede wszystkim rząd podjął decyzję, że w przyszłym roku zwiększy wynagrodzenie minimalne. Ponadto zmienią się też przepisy, dotyczące obliczania pensji minimalnej. Bardzo ważnych zmian dokonano również w przepisach regulujących wydawanie świadectw pracy. Ponadto resort pracy doprecyzował, jak interpretować przepisy o (...)

Array ( [idCategory] => 1509 [tagname] => transport )
Array ( [idCategory] => 1509 [tagname] => transport )