Jak stosować przepisy pakietu mobilności o kabotażu

wytyczne Komisji Europejskiej
Kategoria: Transport
Data: 2022-04-29 r.
Ocena:

Od 21 lutego 2022 r. zmieniły się zasady, według których można wykonywać w Unii Europejskiej przewozy kabotażowe (czyli usługi przewozowe na terenie innego kraju). Nowe zasady zostały zawarte w przepisach nazywanych pakietem mobilności. Niestety, przepisy te są dość ogólne i można je różnie rozumieć, więc Komisja Europejska opublikowała wyjaśnienia, jak (...)

Wojna w Ukrainie - informacje dla firm transportowych

Kategoria: Transport
Data: 2022-04-19 r.
Ocena:

Co może Ci pomóc poradzić sobie z trudnościami, które spowodowała w polskim transporcie drogowym wojna w Ukrainie? Ułatwienia w zatrudnianiu kierowców, odstępstwa od zasad dotyczących czasu pracy kierowców, dobre sposoby na formalności związane z wyjazdami kierowców do Ukrainy – zobacz, co jeszcze doradzają Ci nasi eksperci. (...)

DELEGOWANIE KIEROWCÓW W PRZEWOZACH RZECZY – WSKAZÓWKI KOMISJI EUROPEJSKIEJ

Kategoria: Transport
Data: 2022-04-19 r.
Ocena:

Nie masz pewności, czy dobrze stosujesz w praktyce przepisy o delegowaniu kierowców z pakietu mobilności? Teraz możesz to łatwo sprawdzić! Komisja Europejska opracowała przewodnik po przepisach dotyczących delegowania kierowców wykonujących przewozy międzynarodowe rzeczy, które obowiązują od 2 lutego 2022 r. Wyjaśnia w nich, jak rozpoznawać, kiedy przewozy podlegają delegowaniu, a (...)

Zmiany w kontrolach ITD związane z pakietem mobilności – nowe uprawnienia inspektorów i obowiązki kierowców

Kategoria: Transport
Data: 2022-03-25 r.
Ocena:

W lutym 2022 r. weszły w życie kolejne przepisy pakietu mobilności – czyli unijnego pakietu rozporządzeń i dyrektyw, które zmieniają obowiązki przedsiębiorców wykonujących transport drogowy i przewozy na potrzeby własne. Te zmiany zostaną wprowadzone do polskich przepisów w nowelizacji ustawy o transporcie drogowym i ustawy o czasie pracy kierowców. Duże (...)

Zmiany w transporcie busami

Kategoria: Transport
Data: 2022-03-14 r.
Ocena:

Od początku przyszłego roku rozpocznie się kilkuletnia transformacja transportu ciężarowego pojazdami o dmc od 2.5 do 3.5 tony. W pierwszej kolejności – od lutego do maja przyszłego roku - przewoźnicy wykonujący transporty międzynarodowe będą musieli uzyskać licencję na przewozy międzynarodowe. Uwaga: będzie się to wiązało z koniecznością nawiązania współpracy z zarządzającym operacjami transportowymi w (...)

Jak odwołać się od kar nakładanych przez ITD?

Kategoria: Transport
Data: 2022-01-03 r.
Ocena:

Jak odwołać się od kar nakładanych przez ITD? Wielu przedsiębiorców po otrzymaniu niekorzystnej decyzji z GITD nie odwołuje się od niej. Od składania skargi do sądu odstrasza przekonanie, że proces sądowy będzie długi i kosztowny. Czy rzeczywiście tak jest?   Z ebooka dowiesz się: W jaki sposób skonstruować skargę do WSA na postanowienie GITD? Ile masz (...)

Nowy taryfikator kar ITD

Kategoria: Transport
Data: 2022-01-03 r.
Ocena:

Na początku 2022 roku czekają nas duże zmiany w taryfikatorze kar, nakładanych przez Inspekcję Transportu Drogowego. Wzrost kar dotknie wszystkich – zarówno kierowców, firmy, jak i zarządzających transportem. Niestety, będzie bardzo odczuwalny, ponieważ kary za niektóre naruszenia wzrosną nawet dziesięciokrotnie. Pojawią się też nowe sankcje, za które do tej pory (...)

Polski Ład w firmach transportowych

Kategoria: Transport
Data: 2022-01-03 r.
Ocena:

Polski Ład w 2022 r. spowoduje zmiany w obciążeniach podatkowych dla przedsiębiorców. W związku z tym firmy zastanawiają się – jaki rodzaj opodatkowania będzie dla nich w 2022 r. bardziej korzystny? Czy „tańsze” okaże się: pozostanie na ryczałcie, przejście na podatek liniowy, czy też skorzystanie z zasad ogólnych? Otóż, najbardziej opłacalny w przyszłym (...)

Pakiet mobilności 2022

Kategoria: Transport
Data: 2021-12-01 r.
Ocena:

Na początku 2022 roku wchodzi w życie druga część przepisów pakietu mobilności. Dla przewoźników wykonujących przewozy międzynarodowe będą to zmiany rewolucyjne. Obejmą delegowanie kierowców, powrót pojazdu do macierzystego kraju, kabotaż, wymagania dotyczące siedziby, a także obowiązkowe licencje dla pojazdów poniżej 3,5 t. Sprawdź, które z tych wymogów dotyczą Twojej firmy (...)

Sprawdź jak inspektorzy mogą karać firmy transportowe używając „starych” przepisów

Kategoria: Transport
Data: 2021-05-13 r.
Ocena:

Zasady dotyczące czasu pracy kierowców zawarte w pakiecie mobilności nie zostały usankcjonowane w polskich taryfikatorach kar. Oznacza to, że nowe przewinienia obowiązujące od 20 sierpnia 2020 r., nie mają odzwierciedlenia w taryfikatorach.  Nie oznacza to, jednak że kontrolerzy ITD są bezradni i nie mogą nałożyć kar. Otóż, mogą użyć innych, (...)

Array ( [idCategory] => 1509 [tagname] => transport )
Array ( [idCategory] => 1509 [tagname] => transport )