Sprawdź jak inspektorzy mogą karać firmy transportowe używając „starych” przepisów

Kategoria: Transport
Data: 2021-05-13 r.
Ocena:

Zasady dotyczące czasu pracy kierowców zawarte w pakiecie mobilności nie zostały usankcjonowane w polskich taryfikatorach kar. Oznacza to, że nowe przewinienia obowiązujące od 20 sierpnia 2020 r., nie mają odzwierciedlenia w taryfikatorach.  Nie oznacza to, jednak że kontrolerzy ITD są bezradni i nie mogą nałożyć kar. Otóż, mogą użyć innych, (...)

Zatrudnianie kierowców

Kategoria: Transport
Data: 2021-04-30 r.
Ocena:

W umowie o pracę zawieranej z kierowcą powinieneś zamieścić kilka obowiązkowych zapisów. Jeśli ich nie ma albo są nieprecyzyjne bądź niedostosowane do potrzeb firmy, pracodawca naraża się na poważne konsekwencje, np. niepotrzebne duże koszty. (...)

Stan pojazdu – za co odpowiada kierowca, zarządzający i przewoźnik

Kategoria: Transport
Data: 2021-03-10 r.
Ocena:

Możliwość ukarania kierowcy, zarządzającego transportem i właściciela firmy za zły stan techniczny pojazdu jest w przepisach określona bardzo ogólnie. Daje to policji i inspektorom szerokie możliwości karania za różne niedociągnięcia. Jakiej kary możesz się spodziewać? (...)

Zmiany w zezwoleniach na przejazdy pojazdami nienormatywnymi

Kategoria: Transport
Data: 2021-03-10 r.
Ocena:

Od 13 marca weszła w życie nowelizacja ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany są bardzo duże – większość dróg ma nośność do 11,5 t, zmienił się system zezwoleń na przejazdy nienormatywne, a także kategorie zezwoleń. I co jeszcze? (...)

Czas pracy kierowców – co się zmieniło od 20 sierpnia?

Kategoria: Transport
Data: 2020-08-31 r.
Ocena:

Pakiet mobilności przewiduje sporo zmian w zakresie czasu pracy kierowców. Najważniejsze z nich dotyczą odpoczynków kierowców oraz ich powrotów do bazy firmy bądź miejsca zamieszkania. Na jakie nowe obowiązki musisz się przygotować?   Odpoczynki kierowcy po wejściu w życie przepisów pakietu mobilności – na co musisz się przygotować? Co się zmieni w zakresie (...)

Na jakie nowe wymogi wobec firm transportowych musisz się przygotować w związku z Pakietem Mobilności?

Kategoria: Transport
Data: 2020-08-19 r.
Ocena:

Pakiet Mobilności to zbiór przepisów, które mają regulować transport drogowy w UE.  Przewidziano w nim m.in. zmiany dotyczące odpoczynków kierowców, obowiązek zjeżdżania do bazy w określonych odstępach czasu, nowe odstępstwa od przepisów o czasie pracy kierowców, nowe zasady w zakresie delegowania, kabotażu i przepraw promowych. Na co musisz się przygotować? (...)

Zmiany viaTOLL - jakie będziesz mieć nowe obowiązki?

Kategoria: Transport
Data: 2020-08-19 r.
Ocena:

Od 1 lipca system opłat drogowych przejęła KAS – jakie będziesz mieć nowe obowiązki?   Aldona Kapica specjalista z zakresu transportu drogowego   Zakończyły się prace nad ustawą, która wprowadza rewolucję w zakresie elektronicznych opłat za drogi. System przejmie Krajowa Administracja Skarbowa, która zleci jego przebudowanie, tak aby należności były pobierane w technologii satelitarnej. Opłat (...)

Czym różni się przestój ekonomiczny od kodeksowego – jak je wyliczyć?

Kategoria: Transport
Data: 2020-06-29 r.
Ocena:

Przepisy przewidują dwa różne przestoje – jeden z Kodeksu pracy, a drugi z tarczy antykryzysowej. Czym się od siebie różnią? Przestój opisany w Kodeksie to przestój wynikający z nagłego i nieprzewidzianego zatrzymania działalności pracodawcy. Inny charakter ma natomiast przestój ekonomiczny określony w przepisach specustawy COVID. W tym przypadku przestój wynika (...)

Sczytywanie danych z kart kierowców w czasie epidemii

Kategoria: Transport
Data: 2020-05-15 r.
Ocena:

Sczytywanie danych z kart kierowców w czasie epidemii Jak zostanie potraktowany przez służby kontrolne brak sczytania danych z karty kierowcy w terminie 28 dni? Otóż, obowiązujące przepisy przewidują możliwość odstąpienia od sankcjonowania w przypadku wystąpienia wyjątkowych okoliczności. Za taką wyjątkową okoliczność może być uznana sytuacja zagrożenia koronawirusem. (...)

Odpowiedzialność firmy kurierskiej za opóźnienie w przesyłce w czasie epidemii

Kategoria: Transport
Data: 2020-05-15 r.
Ocena:

Kiedy epidemia koronawirusa zwalnia firmę kurierską z odpowiedzialności za opóźnienie w przesyłce? Jeżeli z powodu epidemii koronawirusa nie dasz rady wykonać umowy przewozu (w terminie lub wcale), możesz uniknąć odpowiedzialności, powołując się na siłę wyższą. Jednak potrzebujesz dobrych argumentów. Jakich? SPRAWDŹ! (...)

Array ( [idCategory] => 1509 [tagname] => transport )
Array ( [idCategory] => 1509 [tagname] => transport )